1.       Czas budowy

Często się słyszy, że budowa domu szkieletowego trwa 3 miesiące, a domu murowanego lata. Montaż domu szkieletowego na działce może zająć trzy miesiące, jednak nie uwzględnia się tu czasu, w którym inwestor musi wykonać samemu fundament, czy czasu produkcji elementów prefabrykowanych. Po doliczeniu czasu potrzebnego na te czynności, proces budowy trwa zazwyczaj od 5 do 9 miesięcy od podpisania umowy, a duże firmy podpisują nierzadko umowy z niemal rocznym wyprzedzeniem. W przypadku technologii murowanej do lamusa odchodzą czasy, w których budowa trwała lata. Firma Mytkowski dzięki posiadanym możliwościom technicznym i umiejętnościom suszenia budynków, oddaje dom parterowy w czasie od 5 do 7 miesięcy, natomiast dom piętrowy od 6 do 9 miesięcy od podpisania umowy. Różnica w czasie zależy od wielkości i stopnia skomplikowania budynku. W budynkach piętrowych konieczna jest przerwa technologiczna po wylaniu stropu. Sam czas budowy na działce klienta jest dłuższy niż ma to miejsce w przypadku technologii lekkiego szkieletu, jednak okres od podpisania umowy i rozpoczęcia procesu inwestycyjnego do momentu, w którym mogą się Państwo wprowadzić jest niemal identyczny w obu technologiach.

 

2.       Konieczność sezonowania budynku

Jak zostało napisane powyżej, dzisiejsza technologia murowana znacznie zmieniła się w ostatnich latach. Standardem stały się metody murowania na tzw. cienką spoinę i inne technologie skracające proces budowy i ograniczające wilgoć, którą trzeba dostarczyć do budynku w procesie budowy. Ponadto znacznie rozwinęły się możliwości osuszania budynku w trakcie budowy. Firma Mytkowski dysponuje pokaźnym zapleczem sprzętowym w postaci nagrzewnic i osuszaczy powietrza, dzięki którym budynki, które Państwu oddajemy są zawsze wysuszone i gotowe do zamieszkania.

 

3.       Domy z naturalnym mikroklimatem

Powszechnie uważa się, że domy drewniane mają przyjaźniejszy mikroklimat niż murowane. Rzekomo ma to wynikać z faktu, że drewno jest zdrowsze niż beton, ceramika czy inne materiały budowlane głównie za sprawą „oddychania” drewna. Nie mówi się jednak o tym, że domy wykonane w technologii lekkiego szkieletu drewnianego ( technologia: szkieletowa, kanadyjska, amerykańska itp.) posiadają paraizolację ścian i dachu. Jest to konieczne, jeżeli nie chcemy by nasz dom został zaatakowany przez pleśń czy inne rodzaje grzybów. Przekrój ściany domu szkieletowego pokazano poniżej.

Jak widać na załączonej grafice od zewnątrz mamy wełnę lub styropian, membranę wiatroizolacyjną, płytę konstrukcyjną, wełnę i belki, folię paroizolacyjną i okładzinę. Wewnątrz często stosuje się płyty kartonowo gipsowe z uwagi na prostotę obróbki przygotowującej do malowania. Paraizolacja jest konieczna, ponieważ w przeciwnym wypadku para, której przeciętna rodzina ( dwie dorosłe osoby, dziecko, pies i pięć kwiatów doniczkowych) produkuje 10 kg w ciągu typowej 24 godzinnej eksploatacji mieszkania czy domu, przedostawałaby się przez ścianę, skraplała na zewnętrznej płycie konstrukcyjnej lub styropianie i zbierała wewnątrz ściany.

Proszę odpowiedzieć sobie samemu czy po zawinięciu drewna w foliowy worek możemy korzystać z jego mikroklimatu, czy drewno może wówczas „oddychać”. Prawdziwym materiałem, z którym mają do czynienia mieszkańcy domu szkieletowego jest zazwyczaj płyta GK lub inny materiał, którym wykończono wewnętrzne powierzchnie ścian. Sytuacja wygląda inaczej jedynie w domach z odpowiednio grubych bali, których nie ociepla się dodatkowo. W domu szkieletowym mikroklimat drewna będziecie Państwo mieli jedynie wówczas, gdy wstawicie do jego wnętrza drewniane meble, lub na ścianach położona zostanie boazeria.

 

4.       Łatwiej ogrzać

Kolejna obiegowa opinia polega na tym, że dom drewniany jest cieplejszy niż murowany. Oznacza to, że materiał jest lepszym izolatorem termicznym i nie oddaje ciepła na zewnątrz. Drewno faktycznie jest lepszym izolatorem niż cegła, dlatego porównując jednowarstwową ścianę z cegły do ściany w technologii szkieletowej porównanie takie wygląda korzystniej dla ściany „drewnianej”. Jednak porównywać należy kompletny system ściany wielowarstwowej, czyli ścianę wykonaną w technologii szkieletowej, dodatkowo ocieploną styropianem lub wełną, do ściany wykonanej z silikatów lub pustaków ceramicznych ocieplonych również wełną lub styropianem. Przy takim porównaniu nie ma dużej różnicy we współczynnikach przenikania ścian, które się stosuje. Różnica jest oczywiście w grubości ściany i bezwładności termicznej budynku.

 

6.       Budowa z jedną firmą

Często jako zaletę technologii szkieletowej podaje się fakt, że budowę prowadzi jedna firma i inwestor nie musi kontaktować się z wieloma  wykonawcami. To rzeczywiście bardzo duża zaleta, jednak dom murowany można również wybudować na podobnych, a nawet korzystniejszych, zasadach. Generalne wykonawstwo, które świadczy Firma Mytkowski sprowadza się do tego, że inwestor rozmawia jedynie z generalnym wykonawcą. On jest jego gwarantem, co eliminuje zdecydowaną większość problemów związanych z budową domu i sprawia, że budowa domu murowanego z punktu widzenia inwestora jest prostsza i przyjemniejsza niż budowa domu szkieletowego. Większość firm oferujących domy drewniane zrzuca na barki inwestora takie czynności jak wykonanie fundamentu ( co pociąga za sobą odpowiedzialność za osiadanie budynku), ogrodzenie i ubezpieczenie placu budowy, usługi geodezyjne, wywóz śmieci, wykonanie odbiorów kominiarskich, geodezyjnych, elektrycznych i wiele innych kłopotliwych czynności.

 

7.       Przecież buduje się tak na zachodzie

Kolejnym często przytaczanym argumentem jest rozpowszechnienie tej technologii na zachodzie. Rzeczywiście technologia lekkiego szkieletu drewnianego jest dość popularna w krajach skandynawskich, Niemczech czy USA. Powody jej popularności są jednak prozaiczne i postaramy się je przytoczyć. Najważniejszym powodem, dla którego wybiera się tą technologię na zachodzie jest cena. U naszych zachodnich sąsiadów cena robocizny jest bardzo wysoka, natomiast dom szkieletowy jest w większości produkowany w fabryce i montowany przez montażystów. Rozwiązanie takie jest dużo tańsze niż budowa domu murowanego. W Polsce sytuacja wygląda zupełnie inaczej i dom szkieletowy jest zazwyczaj dużo droższy niż dom w technologii murowanej.

 

8.       Co się bardziej opłaca

Aktualnie ceny domów szkieletowych oferowanych przez wiodące firmy są w Polsce wysokie. Dużo bardziej opłacalne jest wybudowanie domu murowanego niż szkieletowego. Za cenę domu szkieletowego budowanego przez profesjonalną firmę można postawić, korzystając również z generalnego wykonawcy, dom o zdecydowanie wyższym standardzie wykończenia i izolacji. Ponadto większość firm stawiających domy drewniane wymaga od inwestora, wykonania fundamentów, ubezpieczenia i ogrodzenia terenu budowy, wywiezienia śmieci oraz zapewnienia warunków sanitarnych dla pracowników,  teren budowy nie jest stróżowany dodatkowo inwestor we własnym zakresie jest zmuszony przeprowadzić odbiory kominiarski końcowy, kominiarski gazowy, pomiary elektryczne, świadectwo energetyczne budynku, inwentaryzację geodezyjną i uruchomienie pieca. Po doliczeniu tych wszystkich kosztów różnica w cenie robi się bardzo duża. Co więcej należy się zastanowić czy taką usługę można nazwać generalnym wykonawstwem. Firma MYTKOWSKI podaje pełną cenę budowy domu od wykonania projektu, do odbiorów budynku. Dodatkowo należy uwzględnić zbywalność domu szkieletowego i murowanego. Dom drewniany będzie o wiele trudniej sprzedać i konieczne będzie obniżenie ceny.

Reasumując dopóki ceny domów drewnianych nie będą znacząco niższe niż ceny domów murowanych, należy się poważnie zastanowić nad celowością takiego wyboru. Warto nadmienić że w przypadku domów szkieletowych już na etapie projektowania należy przemyśleć i uwzględnić rozmieszczenie cięższych mebli i wyposażenia wiszącego na ścianach, ponieważ konieczne jest umieszczenie elementów nośnych pod niemal każde wiszące urządzenie czy szafkę. Wybór jak zawsze należy do Państwa.

Dodaj komentarz